Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze (po angielsku – internal hemorrhoids) są normalną strukturą anatomiczną, to znaczy, że ma je każdy zdrowy człowiek. Znajdują się w kanale odbytu około 1,5–2 cm od brzegu odbytu. Są poduszeczkami bogato unaczynionej gąbczastej tkanki, mają w sobie tak zwane połączenia tętniczo-żylne, dzięki temu mogą wypełniać się szybko krwią i wtedy zwiększają swoją objętość. Wiadomo, że uszczelniają odbyt (odpowiadają za 25% trzymania gazów), spełniają także rolę w akcie wypróżnienia (defekacji) – opróżniają się wtedy z krwi. U zwierząt w trakcie ucieczki hemoroidy uszczelniają kanał odbytu, co prawdopodobnie utrudnia wytropienie uciekającego. Rola hemoroidów nie jest jednak jeszcze w pełni znana. wszyscy mamy hemoroidy, stanowią hydrauliczny zawór Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, które na skutek parcia pod ciśnieniem powiększają się, wypełniają krwią, ale nie opróżniają się z krwi do końca. Nadmierne zaciśnięcie zwieraczy odbytu powoduje także zły odpływ krwi. Powoduje to różne dolegliwości. Powiększone hemoroidy mogą krwawić w kontakcie ze stolcem (szczególnie twardym), a także wypadać poza odbyt. Najczęstszą chorobą zewnętrznego splotu hemoroidalnego (po angielsku external hemoroids) jest jego powiększenie i na skutek przepełnienia (zwiększonego napływu lub złego odpływu krwi) lub pęknięcia naczynia żylnego powstanie bolesnego guzka przy brzegu odbytu – zakrzepu brzeżnego (ryc. 2). 75% dorosłych ma chociaż jeden raz w życiu epizod choroby hemoroidalnej. W grupie ludzi powyżej 50 r. życia 50% ma objawy choroby hemoroidalnej. Nazwa „żylaki odbytu”, do określenia choroby hemoroidalnej, jest niewłaściwa. chore hemoroidy to przepełnione krwią obrzęknięte sploty Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, które na skutek parcia pod ciśnieniem powiększają się, wypełniają krwią, ale nie opróżniają się z krwi do końca. Nadmierne zaciśnięcie zwieraczy odbytu powoduje także zły odpływ krwi. Powoduje to różne dolegliwości. Powiększone hemoroidy mogą krwawić w kontakcie ze stolcem (szczególnie twardym), a także wypadać poza odbyt. Najczęstszą chorobą zewnętrznego splotu hemoroidalnego (po angielsku external hemoroids) jest jego powiększenie i na skutek przepełnienia (zwiększonego napływu lub złego odpływu krwi) lub pęknięcia naczynia żylnego powstanie bolesnego guzka przy brzegu odbytu – zakrzepu brzeżnego (ryc. 2). 75% dorosłych ma chociaż jeden raz w życiu epizod choroby hemoroidalnej. W grupie ludzi powyżej 50 r. życia 50% ma objawy choroby hemoroidalnej. Nazwa „żylaki odbytu”, do określenia choroby hemoroidalnej, jest niewłaściwa.
chore hemoroidy to przepełnione krwią obrzęknięte sploty naczyniowe odbytu. Mogą one krwawić, wypadać poza odbyt, rzadko powodują ból, mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Przyczyny choroby hemoroidalnej nie są całkowicie poznane. Wiążą Do objawów choroby hemoroidalnej należą: Ból nie jest objawem charakterystycznym choroby hemoroidalnej. Występuje w chorobach zewnętrznego splotu hemoroidalnego po powstaniu bolesnego guzka – zakrzepu brzegu odbytu lub kiedy choroba hemoroidalna jest już bardzo zaawansowana i połączona z trwałym wypadnięciem wewnętrznych guzków krwawniczych. Ból występuje gdy chorobie hemoroidalnej towarzyszy inna choroba odbytu połączona z bolesnym skurczem zwieracza, na przykład szczelina odbytu lub zapalenie krypty odbytu. każdy przypadek choroby hemoroidalnej i każde krwawienie z odbytu powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem. Mimo że krwawienia z odbytu najczęściej związane są z chorobą hemoroidalną, to mogą być także objawem innych groźnych chorób jelita grubego, odbytnicy i odbytu, w tym nowotworów. DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PROCESU LECZENIA CHORÓB PROKTOLOGICZNYCH - POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK
Aktywując prenumeratę proktis.pl wyrażacie Państwo zgodę na włączenie danych Państwa firmy oraz osób kontaktowych,
Zapamiętaj:
uszczelniający odbyt, odgrywają ważną rolę w trakcie oddawania stolca.
Normalnie są wypełnione krwią, w trakcie wypróżnienia krew powinna
z nich odpłynąć.Zapamiętaj:
naczyniowe odbytu. Mogą one krwawić, wypadać poza odbyt, rzadko
powodują ból, mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.
Zapamiętaj:
Przyczyny
się ze wzmożonym ciśnieniem w naczyniach krwionośnych tworzących
hemoroidy. Jej powstaniu sprzyjają:
• przewlekłe zaparcia i związane z nimi przedłużone parcia na
stolec,
• przewlekłe biegunki,
• siedzący tryb życia,
• otyłość,
• czynniki dziedziczne (skłonność rodzinna),
• błędy dietetyczne (dieta bez warzyw, owoców,
z małą ilością wody, przyprawy, alkohol),
• palenie tytoniu,
• wiek (zwiotczenie tkanek sprzyja przekrwieniu
i wypadaniu hemoroidów),
• dźwiganie (w tym ćwiczenia na siłowni bez odciążenia),
• uporczywy kaszel,
• uprawianie seksu analnego,
• częściej występują w ciąży.Objawy
• krwawienie z odbytu (najczęściej w czasie oddawania stolca, niebolesne),
• świąd,
• pieczenie,
• upławy śluzowe, (także plamienie bielizny śluzem i luźnym stolcem),
• wypadanie hemoroidów z kanału odbytu poza odbyt,
• ból.Rozpoznanie:
działających w jej imieniu do zbioru danych, których administratorem jest Miralex Sp. z o.o. w celu kontynuacji kontaktu z Państwem.
Więcej na temat przetwarzania danych znajdą Państwo TUTAJ
Aktywując prenumeratę proktis.pl wyrażacie Państwo zgodę na włączenie danych Państwa firmy oraz osób kontaktowych,
działających w jej imieniu do zbioru danych, których administratorem jest Miralex Sp. z o.o. w celu kontynuacji kontaktu z Państwem.
Więcej na temat przetwarzania danych znajdą Państwo TUTAJ